A dental x-ray typically affects 225 g of tissue and delivers about 3.95 ?J of e
ID: 1375887 • Letter: A
Question
A dental x-ray typically affects 225 g of tissue and delivers about 3.95 ?J of energy using x-rays that have wavelengths of 0.0275 nm. What is the energy (in electron volts) of a single photon of these x-rays? How many photons are absorbed during the dental x-ray?
A dental x-ray typically affects 225 g of tissue and delivers about 3.95 MuJ of energy using x-rays that have wavelengths of 00275 nm. What is the energy (in electron volts) of a single photon of these x-rays? Number eV How many photons are absorbed during the dental x-ray? Number photonsExplanation / Answer
Here ,
wavelength = 0.0275 nm
energy of a single photon in eV = h*c/(wavelength * e)
energy of a single photon in eV = h*3*10^8 /(0.0275 *10^-9 * 1.602 *10^-19)
energy of a single photon in eV = 45116.4 eV
Now ,
Number of photons = total energy/energy of 1 photons
Number of photons = 3.95 *10^-6/(45116.4 * 1.602 *10^-19)
Number of photons = 5.464 *10^8
the number of photons is 5.464 *10^8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.