Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A person exerts a force of4l.6N on the end of a door 78.6cm wide. What is the ma

ID: 1375950 • Letter: A

Question

A person exerts a force of4l.6N on the end of a door 78.6cm wide. What is the magnitude of the torque if the force is exerted perpendicular (90 deg) to the face of the door? Answer: What is the magnitude of the torque if the force is exerted at a 68.4 angle to the face of the door? Answer: Five objects of equal mass are shown below together with the axis about which they are rotating. Select the objects in order of increasing rotational energy. If B has the smallest rotational energy, then A, C, D, and finally E with the largest rotational energy, enter BACDE (Note: If multiple objects have the same rotational energy, then enter them in the order they appear below)The physical parameters of the various objects are on the printed assignment. Solid Sphere, about any diameter, with R = 3m and W = 7rad/s Thin rod, about axis through center. perpendicular to the length with 6m and W8rad/s Thin Spherical shell. about any diameter, with R 3m and W5rad/s (Note: Moment of inertia of such a thin shell is (2/3) M R?2) Thin cylindrical shell, about cylinder axis with R = 2m and at6rad/s(Note: Moment of inertia of a thin cylindrical shell is the same as that of a thin hoop, just M R?2) Solid Cylinder, about cylinder axis with R = 2m and W=8rad/s

Explanation / Answer

https://www.dropbox.com/s/kpjeck35ewf6dmb/8.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/bdhpbbqaz2uujnj/9.jpg?dl=0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote