A person exerts a force of 50 N on the end of a door 71 cm wide. (a)What is the
ID: 1646422 • Letter: A
Question
A person exerts a force of 50 N on the end of a door 71 cm wide. (a)What is the magnitude of the torque if the force is exerted perpendicular to the door? (b) What is the magnitude of the torque if the force is exerted at a 45 degree angle to the face of the door?
A person exerts a force of 50 N on the end of a door 71 cm wide. (a)What is the magnitude of the torque if the force is exerted perpendicular to the door? (b) What is the magnitude of the torque if the force is exerted at a 45 degree angle to the face of the door?
A person exerts a force of 50 N on the end of a door 71 cm wide. (a)What is the magnitude of the torque if the force is exerted perpendicular to the door? (b) What is the magnitude of the torque if the force is exerted at a 45 degree angle to the face of the door?
Explanation / Answer
given force f = 50 N
d = 0.71 m
a) torque = d*f sin90
torque = 0.71*50 = 35.5 N m
b) torque = dfsin45 = 0.71*50sin45 = 25.1 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.