Suppose the 50 turn coil in Figure 22.43 lies in the plane of the page and origi
ID: 1376322 • Letter: S
Question
Suppose the 50 turn coil in Figure 22.43 lies in the plane of the page and originally has an area of 0.250 m2. It is stretched to have no area in 0.100 s.
What is the magnitude and direction of the average value of the induced emf if the uniform magnetic field points into the page and has a strength of 1.50 T?
(No Response) V
clockwisecounterclockwise A 0.240 m radius, 485 turn coil is rotated one-fourth of a revolution in 4.17 ms, originally having its plane perpendicular to a uniform magnetic field. (This is 60 rev/s.) Find the magnetic field strength needed to induce an average emf of 10000 V.
(No Response) T
Explanation / Answer
Change in magnetic flux = 1.5*0-1.5*0.250=-0.375 Tm^2
Induced EMF=--N/t = -50 (-0.375/0.100) =187.5 V
Magnetic filed will point out of the page.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.