A 4.0-cm-diameter loop with resistance 0.17? around a 2.0-cm-diameter solenoid.
ID: 1376404 • Letter: A
Question
A 4.0-cm-diameter loop with resistance 0.17? around a 2.0-cm-diameter solenoid. The solenoid is 14cm long, has 100 turns, and carries the current shown in the graph. A positive current is cw when seen from the left.
Find the current in the loop at t = 1.5s.
I(1.5s)=_______________
A 4.0-cm-diameter loop with resistance 0.17? around a 2.0-cm-diameter solenoid. The solenoid is 14cm long, has 100 turns, and carries the current shown in the graph. A positive current is cw when seen from the left. Find the current in the loop at t = 1.5s. I(1.5s)=_______________Explanation / Answer
Magnetic field inside the solenoid is given by,
B = u0 (N/L)I
magnetic flux through the surrounding coil,
flux = B(pi R1^2) = u0(N/L)I(pi R1^2)
induced emf e = d(flux) / dt
= u0(N/L)(pi R1^2) dI/dt
= (2.82 x 10^-7) dI / dt
induced current i = e/R = 16.59 x 10^-7 dI/dt
at t= 1.5 sec, dI / dt = 40 A /s
i = 16.59 x 10^-7 x 40 = 6.635 x 10^-5 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.