Two resistors R 1 = 374 ?, R 2 = 690 ?, a capacitor C = 2.75 Two resistors R1 =
ID: 1376535 • Letter: T
Question
Two resistors R1 = 374 ?, R2 = 690 ?, a capacitor C = 2.75
Two resistors R1 = 374 ?, R2 = 690 ?, a capacitor C = 2.75 muF, and an inductor L = 6.3 mH, are connected to a sinusoidal voltage source with an rms voltage of 92.0 V as shown in the diagram below. (a) Determine the rms current from the source for very large frequency. Irms = A (b) Determine the rms current from the source for a very small frequency. Irms = A Note: Changed the value of C from 1.8 mF to 2.75 mF; L from 5.1 mH to 6.30 mH; rms voltage from 75 V to 92.0 V.Explanation / Answer
A)
here , for a very large frequency ,
the capacitor is short circuit and inductor is open circuit
Hence, the current from the source is
Irms = 92/374
Irms = 0.246 A
B)
for a very small frequency ,
the capacitor is open circuit and inductor is short circuit
Hence, the current from the source is
Irms = 92/690
Irms = 0.133 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.