Two resistors R 1 = 15.0 ? , and R 2 = 10.5 ? are connected with a 330 mH induct
ID: 2261223 • Letter: T
Question
Two resistors R1 = 15.0 ?, and R2 = 10.5 ? are connected with a 330 mH inductor, a 12.0 V battery and a two-way switch as shown in the diagram below. At t = 0, the switch ab is closed.
(d) Determine the time constant for this circuit after ac is closed. (Enter your answer to at least four decimal places.)
.01294 s
e) What is the current in the inductor at t = 0.005 s after ac is closed? (Enter your answer to at least four decimal places.)
_____________ A
I got part D, I need help with part E
Explanation / Answer
I = (V/R1) x e^(-(R1+R2) x t /L)
=(12/ 15 ) x e^(-( 10.5+ 15) x 0.005/ 0.33)
=0.5436 amperes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.