Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Edit View History Bookmarks Window People Help 61 Thu 7:29 Mastering Physics: HW

ID: 1376789 • Letter: E

Question

Edit View History Bookmarks Window People Help 61 Thu 7:29 Mastering Physics: HW09: Magnetic Forces https:// session masteringphysics.com/ 47773651 Physics 212R UP Spring 2015 Help I Close Reso a HW09: Magnetic Forces tem 12 previous l 12 of 19 l next Item 12 Part A A wire along the z-axis carries a current of 7.4 A in the +z direction. Find the magnitude and direction of the force exerted on a 7.3-cm long length of the wire by a uniform magnetic field with magnitude 0.28 T in the -x direction. O 93 N: z direction O 93 N: -z direction 0.151 N: y direction O 0.151 N; -y direction Submit My Answers Give Up Continue rovide Feedback

Explanation / Answer

First, we need to find the components of the velocity that will act in the situation

The horizontal componet is vh = vcos ? = (5.5 X 106)(cos 30) = 4.76 X 106 m/s

The vertical component is vv = vsin? = (5.5 X 106)(sin 30) = 2.75 X 106 m/s

Part A)

The horizontal component will lead to the radius of the curvature

r = mv/qB

r = (9.11 X 10-31)(4.76 X 106)/(1.6 X 10-19)(28 X 10-3)

r = 9.68 X 10-4 m   which is .968 mm

Part B,

For the pitch, we will use the vertical velocity, but first we need to know how much time the electron will take to complete on circle of its path

The distance of the circle = 2?r (the circumference)

Using d = vt, we can find t    (the v for this calculation is still vh, since that is the cicrular velocity

t = (2?r)/(4.76 X 106)

t = 1.278 X 10-9 s

The using d = vt for the vertical velocity will find the pitch distance

d = (2.75 X 106)(1.278 X 10-9)

d = 3.514 X 10-3 m   which is 3.514mm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote