Two parallel wires are 5.10 cm apart and carry currents in opposite directions,
ID: 1376826 • Letter: T
Question
Two parallel wires are 5.10 cm apart and carry currents in opposite directions, as shown in the following figure. Find the magnitude and direction of the magnetic field at point P due to two 1.20-mm segments of wire (d?) that are opposite each other and each 8.00 cm from P. (Let d? = 1.20 mm.)
magnitude T direction Two parallel wires are 5.10 cm apart and carry currents in opposite directions, as shown in the following figure. Find the magnitude and direction of the magnetic field at point P due to two 1.20-mm segments of wire (d?) that are opposite each other and each 8.00 cm from P. (Let d? = 1.20 mm.) magnitude T directionExplanation / Answer
By Biot Savart Law,
dB = uo I dl r sin(A) / [4 pi|r|^3]
For the upper segment,
dl = 1.20E-3 m
I = 12.0 A
r = 8E-2 m
A = 18.59 degrees
Thus,
dB = 7.1726E-8 T, into the page
For the upper segment,
dl = 1.20E-3 m
I = 24.0 A
r = 8E-2 m
A = 18.59 degrees
Thus,
dB = 1.4345E-7 T, into the page
Thus,
dBtot = 2.15*10^-7 T, into the page [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.