Two parallel wires are 4.55 cm apart and carry currents in opposite directions,
ID: 1401334 • Letter: T
Question
Two parallel wires are 4.55 cm apart and carry currents in opposite directions, as shown in the following figure. Find the magnitude and direction of the magnetic field at point P due to two 1.80-mm segments of wire (d?) that are opposite each other and each 8.00 cm from P. (Let d? = 1.80 mm.)
magnitude direction Two parallel wires are 4.55 cm apart and carry currents in opposite directions, as shown in the following figure. Find the magnitude and direction of the magnetic field at point P due to two 1.80-mm segments of wire (de) that are opposite each other and each 8.00 cm from P. (Let de = 1.80 mm.) direction (into the page 12.0 A 8.00 cm 8.00 cm de d2 24.0 AExplanation / Answer
magnetic field at point P due to upeer segment, B_upper = (mue*I/(4*pi))*(I*dL*sin(theta)/d^2)
here, sin(theta) = (4.55/2)/8
= 0.284375
r = 8 cm = 0.08 m
dL = 1.8 mm = 1.8*10^-3 m
so,
B_upper = (4*pi*10^-7/(4*pi))*(12*1.8*10^-3*0.284375/0.08^2)
= 9.6*10^-8 T
in the simillar way,
magnetic field at point P due to lower segment, B_lower = (mue*I/(4*pi))*(I*dL*sin(theta)/d^2)
= (4*pi*10^-7/(4*pi))*(12*1.8*10^-3*0.284375/0.08^2)
= 9.6*10^-8 T
Bnet = B_upper + B_lower
= 1.92*10^-7 T (in to the page) <<<<<<<----Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.