Three long parallel wires are 3.5 cm from one another. (Looking along them, they
ID: 1377041 • Letter: T
Question
Three long parallel wires are 3.5 cm from one another. (Looking along them, they are at three corners of an equilateral triangle.) The current in each wire is 8.80A , but its direction in wire M is opposite to that in wires N and P (see the figure). Determine the magnitude of magnetic force per unit length on wire M due to the other two. Determine the direction of magnetic force per unit length on wire M due to the other two. Determine the magnitude of magnetic force per unit length on wire N due to the other two. Determine the direction of magnetic force per unit length on wire N due to the other two (counterclockwise from the positive x position). Determine the magnitude of magnetic force per unit length on wire P due to the other two. Determine the direction of magnetic force per unit length on wire P due to the other two (counterclockwise from the positive x position).
Explanation / Answer
force between two parallel wires is given by F = u0i1i2L/2pid
where u0 = constnat = 4pi*10^-7 H/m,
i1, i2 are the currents ,
L s the length o the wire,
d is the distqance between these two wires
if current are in same directiion, there exists , they exert attractive force on each other
and
if currents are in opposite direction, they exert repulsive force
so force between N and M is F1 = 4*3.14 e-7 * 8.8 * 8.8 /(2*3.14 * 0.035)
F1/L = 4.42 e -4 N/m
similarly Force beteen M and p is
F2/L = 4.42 e -4 N/m
angle between them is tna theta = 1
theta = 45 deg ---<<<<<<<<<<<direction
so
FNet ^2 = ( F1^2 +F2^2 +(2F1F2 cos theta)
Fnet^2 = 4.42 ^2 + 4.42^2 + (2*4.42*4.42* cos 45)
Fnet = 8.167 *10^-4 N/m -----------------<<<<<<<<Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.