A tank is filled with water to a height H, 24 m . A hole is punched in one of th
ID: 1377058 • Letter: A
Question
A tank is filled with water to a height H, 24 m. A hole is punched in one of the walls at a depth h, 7.68 m, below the water surface. What is the distance x from the base of the tank to the point at which the resulting stream strikes the floor? Could a hole be punched at another depth to produce a second stream that would have the same range? If so, at what depth? At what depth should a hole be punched to make the emerging stream strike the ground at the maximum distance from the base of the tank?
Explanation / Answer
Height of the water in the tank H = 24 m
Depth of the hole fromthe surface of the water h = 7.68 m
Height of the hole from the base point h '= H - h
= 16.32 m
Speed of the water from the hole v = (2gh ') 1/ 2
Where g = 9.8 m/ s 2
Substitute values weget v = 17.88 m / s
Required distance or range R = v t
where t = time taken to reach the ground
= ( 2h '/ g ) ( 1/ 2)
= 1.824 s
So, R = 32.63 m
(b). Required depth from the surface of the water = H - h
= 16.32 m
=
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.