PHYSICS 3.... Light of wavelength of 480nm is incident on a single slit opening
ID: 1377383 • Letter: P
Question
PHYSICS 3....
Light of wavelength of 480nm is incident on a single slit opening with a width of 6micrometers. If the screen is 1m from the opening, A) how wide is the central maximum? B) If instead we were using sound with a frequency of 100 Hz, what is the maximum width of the door in order to hear an interference pattern? (You can assume that the speed of sound is 343 m/s)
I know that (asin@=m*wavelength) but I'm confused on what m should i use for the first minima or maxima . Please Explain ..
Thank You
Explanation / Answer
Angular width of central maximum is
= 2 lamda/ W
= 2 ( 480 nm)/ 6 * 10 ^-6 m
= 0.160 m
(B)
wavelength of sound wave is
wavelength = v/f = 343 m/s/ 100 Hz = 3.43 m
condition for interference maximum is
d sin theta = m Lamda
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.