An object with total mass m total = 8.8 kg is sitting at rest when it explodes i
ID: 1377472 • Letter: A
Question
An object with total mass mtotal = 8.8 kg is sitting at rest when it explodes into two pieces. The two pieces, after the explosion, have masses of m and 3m. During the explosion, the pieces are given a total energy of E = 49 J.
1) What is the speed of the smaller piece after the collision?
__________m/s
2) What is the speed of the larger piece after the collision?
__________m/s
3) If the explosion lasted for a time t = 0.02 s, what was the average force on the larger piece?
__________N
4) What is the magnitude of the change in momentum of the smaller piece?
__________kg-m/s
5) What is the magnitude of the velocity of the center of mass of the pieces after the collision?
__________m/s
Explanation / Answer
let m1 = m = M/4 = 8.8/4 = 2.2 kg
m2 = 3*m = 3*M/4 = 3*8.8/4 = 6.6 kg
let v1 and v2 are the speeds of m1 and m2 after the explosion.
now Apply momentum conservation
0 = m1*v1 + m2*v2
0 = m*v1 + 3*m*v2
==> v1 = -3*v2
v2 = -v1/3
1) Total enrgy = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2
49 = 0.5*2.2*v1^2 + 0.5*6.6*(v1/3)^2
49 = 1.1*v1^2 + 0.367*v1^2
v1 = sqrt(49/1.467)
= 5.78 m/s
2) v2 = v1/3
= 5.78/3
= 1.93 m/s
3) Apply, impulse = chnage in momentum
F*t = m2*v2
F = m2*v2/t
= 6.6*1.93/0.02
= 635.8 N
4) delta P1 = m1*v1
= 2.2*5.78
= 12.7 kg.m/s
5) 0 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.