An object with mass 1.5 kg is attached to a spring with spring constant k = 280
ID: 2003388 • Letter: A
Question
An object with mass 1.5 kg is attached to a spring with spring constant k = 280 N/m. When the object is 0.05 m from its equilibrium position, it is moving with a speed of 0.27 m/s. Find (a) the total energy of the system, (b) the amplitude of the oscillation, and (c) the maximum speed of the object.
I know the answer is:
(a) 0.4047 J
(b) 0.0538 m
(c) 0.7346 m/s
but I do not know how to do the problem. This is a trigonometry based physics course so please do not use calculus in your answer. Please show all work. Thank you
Explanation / Answer
a) total energy = KE + PE = 1/2*1.5*0.27^2 + 1/2*280*0.05^2 = 0.4046 J
b) 0.4046 = 1/2*KA^2 ( KE = 0 , => whole energy is converted in to PE )
=> A = sqrt ( 2*0.4046)/(280)) = 0.0538 m
c)
0.4046 = 1/2*mVmax^2 ( PE = 0 , => whole energy is converted in to KE )
=> V = sqrt ( 2*0.4046)/(1.5)) = 0.734483 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.