An object with a mass of 52.0 kg is fired with an initial speed of 1.34 102 m/s
ID: 1421027 • Letter: A
Question
An object with a mass of 52.0 kg is fired with an initial speed of 1.34 102 m/s at an angle of 30.0° above the horizontal from a 120-m-high cliff (take ground level to be y = 0 m). (a) Determine the initial total mechanical energy of the projectile. J (b) If when the projectile is at its maximum height of y = 307 m, it is traveling 95.0 m/s, determine the amount of work that has been done on the projectile by air resistance. J (c) What is the speed of the projectile immediately before it hits the ground if air resistance does one and a half times as much work on the projectile when it is going down as it did when it was going up? m/s
Explanation / Answer
A) TOTAL mechanical energy = PE + KE = mgh + mu^2 /2
= (52 x 9.81 x 120 ) + (52 x 134^2 / 2)
= 528070.4 J
b) using energy conservation,
inital energy + work done by resistance = final energy
528070.4 + Wr = (52 x 9.81 x 307) + (52 x 95^2 /2)
Wr = -136813.56 J
c) total work done by resistance = 2Wr =- 273627.12 J
528070.4 - 273627.12 = 52 x v^2 /2
v = 98.93 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.