An object that is 1.0 cm tall is placed on the principle axis of a convex mirror
ID: 1499178 • Letter: A
Question
An object that is 1.0 cm tall is placed on the principle axis of a convex mirror whose focal length is 15.0 cm The base of the object is 25.0 cm from the vertex of the mirror. Make a ray diagram with two or three rays that locate the image. Using the mirror equation and the magnification equation, and the proper sign convention, calculate the image distance and the magnification. Is the image real or virtual? Is the image inverted or upright compared to the object? Is the image taller or shorter than the object?Explanation / Answer
Height of the object, ho = 1.0 cm
f = - 15.0 cm
Distance of the object, do = 25.0 cm
Using thin lens equation,
1/f = 1/di + 1/do
- 1/15.0 = 1/di + 1/25.0
di = -9.4 cm
Distance of the image, di = - 9.4 cm
(-ve sign mean, Image is behind the mirror.)
M = -di/do
M = 9.4/25.0
M = 0.376
Magnification of the image, M = 0.376
Image is Virtual.
Image is Upright.
Image is shorter than the object.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.