Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object of mass m1 = 4.00 kg is tied to an object of mass m2 = 4.50 kg with St

ID: 2168775 • Letter: A

Question

An object of mass m1 = 4.00 kg is tied to an object of mass m2 = 4.50 kg with String 1 of length l = 0.500 m. The combination is swung in a vertical circular path on a second string, String 2, of length l = 0.500 m. During the motion, the two strings are collinear at all times as shown in the figure. At the top of its motion, m2 is traveling at v = 5.00 m/s. What is the tension in String 1 at this instant? N What is the tension in String 2 at this instant? N Which string will break first if the combination is rotated faster and faster? string 1 string 2

Explanation / Answer

from F.B.D of 1

T1=m1*v2/r -m1g=4(52/1 -9.81)=60.76 N

from F.B.D of 2

T2+m2g=T1+m2*v2/r

T2-T1=4.5(52/0.5 -9.81)=18.855

T2=241.615 N

string 2 will break due to higher tension

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote