An object thrown vertically upwards (on Earth) with a velocity of v0 ft/s from a
ID: 3343347 • Letter: A
Question
An object thrown vertically upwards (on Earth) with a velocity of v0 ft/s from a height of h0 ft has height h(t) = ?16t 2 + v0t + h0 ft at time t seconds. (a) Nolan Ryan, one of the fastest baseball pitchers of all time, was capable of throwing a baseball 150 ft/s (over 102 mi/h). During his career, he had the opportunity to pitch in the Houston Astrodome. The Astrodome was an indoor stadium with a ceiling 208 ft high. Could Nolan Ryan have hit the ceiling of the Astrodome if he were capable of giving the baseball an upward velocity of 100 ft/s from a height of 7 ft? (b) How fast would Nolan Ryan have to throw a ball upward from a height of 7 ft in order to hit the ceiling of the Astrodome?Explanation / Answer
h(t) =-16t 2 + v0t + h0
inorder to reach the cieling the h(t) should be = 208 ft
208 = %u221216t 2 + 100t + 7
or , 16t^2 -100t + 201 = 0
t^2 - 6.25t + 12.56 = 0
root s = 6.25 +- sqrt( 6.25^2 - 4 x 12.56) / 2
= the rooths are imaginary
thus he canoot hit the ceiling with 100 ft/s
now
part 2
208 =-16t 2 + vt + 7
16t^2 -v x t + 201 = 0
for time to be real the discriminanat needs to be positive or zero
b^2 - 4ac >=0
v^2 - 4 x 201 x 16 >= 0
v^2 >= 113.419 ft/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.