Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object of mass m1 undergoes constant circular motion and is connected by a ma

ID: 1658624 • Letter: A

Question

An object of mass m1 undergoes constant circular motion and is connected by a massless string through a hole in a frictionless table to a larger object of mass m2. Assume that the objects have masses of 0.275 and 0.135 kg and the radius R of the circular path of the smaller object is equal to 1.00 m.

1) If the larger object is stationary, calculate the tension in the string. (Express your answer to three significant figures.)

2) If the larger object is stationary, calculate the speed of the circular motion of the smaller object. (Express your answer to three significant figures.)

Explanation / Answer

1) by Balancing force on larger mass,

T - m2g = 0

T = 0.275*9.8 =2.695

= 2.70 N answer (rounded to 3 sig fig)

2) Tension provides centripetal force to smaller mass

m1v^2 /r = T

v = sqrt(rT/m1)

= sqrt(1*2.695/0.135)

= 4.47 m/s answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote