An object of mass m1 undergoes constant circular motion and is connected by a ma
ID: 1791606 • Letter: A
Question
An object of mass m1 undergoes constant circular motion and is connected by a massless string through a hole in a frictionless table to a larger object of mass m2 (see the figure below). Assume that the objects have masses of 0.295 and 0.145 kg and the radius R of the circular path of the smaller object is equal to 1.00 m.
1. If the larger object is stationary, calculate the tension in the string
2. If the larger object is stationary, calculate the speed of the circular motion of the smaller object.
7n 2Explanation / Answer
1) tension is T = m2*g = 0.295*9.8 = 2.89 N
2) centripetal force = m1*v^2/r
2.89 = m1*v^2/r
2.89 = 0.145*v^2/1
v = 4.46 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.