An object of mass m1m1 undergoes constant circular motion and is connected by a
ID: 1531989 • Letter: A
Question
An object of mass m1m1 undergoes constant circular motion and is connected by a massless string through a hole in a frictionless table to a larger object of mass m2m2 (see the figure below). Assume that the objects have masses of 0.265 and 0.135 kg and the radius RR of the circular path of the smaller object is equal to 1.00 m.
1. If the larger object is stationary, calculate the tension in the string. (Express your answer to three significant figures.)
2. If the larger object is stationary, calculate the speed of the circular motion of the smaller object. (Express your answer to three significant figures.)
m1 m 2Explanation / Answer
1) T=M2g
=0.135*9.8
=1.323N
2). V=sqrt(M2gR/M1)
=sqrt(0.135*9.8*1.00)/0.265
=2.23m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.