Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object of mass m = 5.40 kg, attached to a spring scale, rests on a frictionle

ID: 1334204 • Letter: A

Question

An object of mass m = 5.40 kg, attached to a spring scale, rests on a frictionless, horizontal surface as in the figure below. The spring scale, attached to the front end of a boxcar, reads zero when the car is at rest.

(a) Determine the acceleration of the car if the spring scale has a constant reading of 17.1 N when the car is in motion.
m/s2 to the right

(b) What constant reading will the spring scale show if the car moves with constant velocity?
N
(c) Describe the forces on the object as observed by someone in the car.

(d) Describe the forces on the object as observed by someone at rest outside the car.

Explanation / Answer

given,

mass = 5.4 kg

force = 17.1 N

force = mass * acceleration

17.1 = 5.4 * acceleration

acceleration = 3.167 m/s^2

if car moves with constant velocity the net acceleration will be 0 so net force will also be 0 so, we'll get getting reading as 0 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote