An object of mass M = 3.00 kg is attached to a spring with spring constant k = 5
ID: 2120264 • Letter: A
Question
An object of mass M = 3.00 kg is attached to a spring with spring constant k = 528 N/m whose unstretched length is L = 0.120 m, and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of omega = 4.00 radians/s. Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 4.00 radians/s as shown. Given the angular speed of omega = 4.00 radians/s, find the radius R(omega) at which the mass rotates without moving toward or away from the origin.Assume that, at a certain angular speed omega_2, the radius R becomes twice L. Find omega_2.Explanation / Answer
kx=mw^2*r x=r-0.12 528*(r-0.12)=3*16*r r=0.132 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.