An object of mass M = 3.00kg is attached to a spring with spring constant k = 29
ID: 1374927 • Letter: A
Question
An object of mass M = 3.00kg is attached to a spring with spring constant k = 297N/m whose unstretched length is L = 0.150m , and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of ? = 3.00radians/s . Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 3.00radians/s as shown. (Figure 1) When solving this problem use an inertial coordinate system, as drawn here. (Figure 2)
Given the angular speed of ? = 3.00radians/s , find the radius R(?) at which the mass rotates without moving toward or away from the origin.
Express your answer in meters.
Figure 1
Figure 2
An object of mass M = 3.00kg is attached to a spring with spring constant k = 297N/m whose unstretched length is L = 0.150m , and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of ? = 3.00radians/s . Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 3.00radians/s as shown. (Figure 1) When solving this problem use an inertial coordinate system, as drawn here. (Figure 2) Given the angular speed of ? = 3.00radians/s , find the radius R(?) at which the mass rotates without moving toward or away from the origin. Express your answer in meters.Explanation / Answer
centripetal force = tension force in the spring
centripetal force Fc = m*R*w^2
Tension in spring Ft = k*(R - L )
m*R*w^2 = k*(R - L)
m*Rw^2 = k*R - k*L
k*L = k*R - m*Rw^2
k*L = R (k - m*w^2)
R = k*L / (k - m*w^2)
k = 297 N/m
L = 0.150 m
M = 3 Kg
w = 3 rad/s
R = k*L / (k - m*w^2)
R = 297*0.15 / ( 297 - 3*3^2)
R = 0.165 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.