An object of mass M = 2.00kg is attached to a spring with spring constant k = 55
ID: 1323689 • Letter: A
Question
An object of mass M = 2.00kg is attached to a spring with spring constant k = 550N/m whose unstretched length is L = 0.110m , and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of ? = 5.00radians/s . Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 5.00radians/s as shown. (Figure 1) When solving this problem use an inertial coordinate system, as drawn here. (Figure 2)Given the angular speed of ? = 5.00radians/s , find the radius R(?) at which the mass rotates without moving toward or away from the origin.Explanation / Answer
Here , Let the radius is R
then , For balanced motion
Fspring = Fcentripetal
K*(R - L) = mw^2/R
550 *(R - .0110) = 2*5^2/R
R^2 -0.0110R - 0.09091 = 0
solving for R
R = 0.307 m
the radius R is 0.307 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.