An object of mass M = 3.00 kg is attached to a spring with spring constant k = 5
ID: 2089584 • Letter: A
Question
An object of mass M = 3.00 kg is attached to a spring with spring constant k = 528 N/m whose unstretched length is L = 0.100 m, and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of omega = 4.00 radians/s. Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 4.00 radians/s as shown. When solving this problem use an inertial coordinate system, as drawn here. A) Given the angular speed of omega = 4.00 radians/s, find the radius R(omega) at which the mass rotates without moving toward or away from the origin
Explanation / Answer
Equate thecentripetal force Fcwith the tension force in the spring Ft:
Let R be R(omega). Then
Fc = M * w^2 * R
Ft = k (R
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.