An object of mass m = 5.50 kg, attached to a spring scale, rests on a frictionle
ID: 1333279 • Letter: A
Question
An object of mass m = 5.50 kg, attached to a spring scale, rests on a frictionless, horizontal surface as in the figure below. The spring scale, attached to the front end of a boxcar, reads zero when the car is at rest.
(a) Determine the acceleration of the car if the spring scale has a constant reading of 18.9 N when the car is in motion.
m/s2 to the right
(b) What constant reading will the spring scale show if the car moves with constant velocity?
N
(c) Describe the forces on the object as observed by someone in the car.
(d) Describe the forces on the object as observed by someone at rest outside the car.
Explanation / Answer
here,
(a)
mass , m = 5.5 kg
let the accelration of car be a
m*a = 18.9
a = 3.44 m/s^2
the accleration of car is 3.44 m/s^2
(b)
if the cars moves with constant velocity,
the reading of scale is zerp
(c)
he will see two forces acting on the block,
one by the spring and one is the pseudo force in the opposite direction of the motion of car
(d)
the observer outside the car observes a force acting on the block due to spring
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.