An object of mass M = 4.00 kg is attached to a spring with spring constant k = 1
ID: 1348163 • Letter: A
Question
An object of mass M = 4.00 kg is attached to a spring with spring constant k = 1100 N/m whose unstretched length is L = 0.170 m , and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of = 5.00 radians/s . Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 5.00 radians/s.
Given the angular speed of = 5.00 radians/s , find the radius R() at which the mass rotates without moving toward or away from the origin.
R=.187 meters
Assume that, at a certain angular speed 2, the radius R becomes twice L. Find2.
Express your answer in radians per second.
Explanation / Answer
Here ,
let the radius is R
Now , as Force = m * w^2 * R
for the spring , F = k * x
m * w^2 * R = k * (R - 0.17)
4 * 5^2 * R = 1100 * (R - 0.17)
solving for R
R = 0.187 m
R = 0.187 m
the radius of turn is 0.187 m
Here ,
for double the radius , R = 2 * 0.187
R = 0.384 m
4 * w^2 * 0.384 = 1100 * (0.384 - 0.17)
w = 12.4 rad/s
the certain angular speed is 12.4 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.