An object of mass m = 4.75 kg, attached to a spring scale, rests on a frictionle
ID: 2171746 • Letter: A
Question
An object of mass m = 4.75 kg, attached to a spring scale, rests on a frictionless, horizontal surface as in the figure below. The spring scale, attached to the front end of a boxcar, reads zero when the car is at rest.
(a) Determine the acceleration of the car if the spring scale has a constant reading of 16.6 N when the car is in motion.
m/s2 to the right
(b) What constant reading will the spring scale show if the car moves with constant velocity?
N
(c) Describe the forces on the object as observed by someone in the car.
(d) Describe the forces on the object as observed by someone at rest outside the car.
Explanation / Answer
Here I am solving first two: a) F= ma => 18.6N = 4.75kg * a =>a=16.6/4.75 =3.49 m/s^2 b) f = ma => f = 4.75 * 0 f = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.