An object of mass M = 2.00 k g is attached to a spring with spring constant k =
ID: 3900505 • Letter: A
Question
An object of mass M = 2.00kg is attached to a spring with spring constant k = 550N/m whose unstretched length is L = 0.130m , and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of ? = 5.00radians/s . Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 5.00radians/s as shown. (Figure 1) When solving this problem use an inertial coordinate system, as drawn here. (Figure 2)
Figure 1: http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1011198/17/6172_a.jpg
Figure 2: http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1011198/17/6172_b.jpg
Given the angular speed of ? = 5.00radians/s , find the radius R(?) at which the mass rotates without moving toward or away from the origin. I got this answer correct: 0.143m
I need help with the second part.
Assume that, at a certain angular speed ?2, the radius R becomes twice L. Find ?2.
Explanation / Answer
speed = v = r*w
w = 5 rad/sec = 286.48 degree/sec
r = 0.143 m..(u founded)
so,
v1= w1r1= 5*0.143 = 0.715 m/s
now,
L = R*m*v
we have,
R2 = 2*L2
==> L2 = 2R2 = R2*mv2
==> v2 = 2/m = 2/2 = 1 m/s
By conservation of momentum
L1 = L2
m*v1*R1 = m*v2*R2
==> R2 = v1*R1/v2
==> R2 = 0.715*0.143/1 = 0.102245 m
so,
w2 = v2/R2
w2 = 1/(0.102245)
w2 = 9.78 rad/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.