An object of mass M = 1.00kg is attached to a spring with spring constant k = 44
ID: 1285982 • Letter: A
Question
An object of mass M = 1.00kg is attached to a spring with spring constant k = 44.0N/m whose unstretched length is L = 0.180m , and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of = 2.00radians/s . Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 2.00radians/s as shown. (Figure 1) When solving this problem use an inertial coordinate system, as drawn here
Given the angular speed of ? = 2.00radians/s , find the radius R(?) at which the mass rotates without moving toward or away from the origin.
An object of mass M = 1.00kg is attached to a spring with spring constant k = 44.0N/m whose unstretched length is L = 0.180m , and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of = 2.00radians/s . Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 2.00radians/s as shown. (Figure 1) When solving this problem use an inertial coordinate system, as drawn here Given the angular speed of ? = 2.00radians/s , find the radius R(?) at which the mass rotates without moving toward or away from the origin.Explanation / Answer
NOTE: This question was asked before (see Source). I am paraphrasing that answer.
Equate the centripetal force Fc with the tension force in the spring Ft:
Let R be R(omega). Then
Fc = M * w^2 * R
Ft = k (R
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.