An object of mass M = 12.5 kg is attached to a cord that is wrapped around a whe
ID: 2144483 • Letter: A
Question
An object of mass M = 12.5 kg is attached to a cord that is wrapped around a wheel of radius r = 11.5 cm (see figure). The acceleration of the object down the frictionless incline is measured to be a = 2.00 m/s2and the incline makes an angle ? = 37.0
An object of mass M = 12.5 kg is attached to a cord that is wrapped around a wheel of radius r = 11.5 cm (see figure). The acceleration of the object down the frictionless incline is measured to be a = 2.00 m/s2 and the incline makes an angle ? = 37.0 degree with the horizontal. Assume the axle of the wheel to be frictionless. Determine the tension in the rope. Determine the moment of inertia of the wheel. Determine the angular speed of the wheel 2.60 s after it begins rotating, starting from rest.Explanation / Answer
mgsin37 - T = ma
12.5 x 9.8sin37 - T = 12.5 x 2
T = 48.72 N
b) T.r = I x alpha = I x a/r
I = 48.72 x 0.115^2 / 2 =0.322 Kg.m^2
c) alpha = a/r = 2 / 0.115 =17.39 rad/s2
w = alpha x t = 17.39 x 2.60 =45.22 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.