An object with a mass of 6 kg lies on a horizontal surface with friction with a
ID: 1789148 • Letter: A
Question
An object with a mass of 6 kg lies on a horizontal surface with friction with a coefficient of kinetic friction of 0.65. Two additional forces are applied to it. One force of 25 N directed at an angle of 40 degrees below the horizontal and another force in the +x direction. Static friction has been overcome and the mass slides 8 meters in the +x direction with these forces applied to it. After it has slide 8 meters, the net work done by all the forces acting on it is 24 Joules. What is the amount of the second force in Newtons?
Explanation / Answer
Normal force= mg= 6*9.8= 58.8 N
Friction in x direction= mu*N = 0.65*58.8=38.22N
Work done = net force* distance= net force*8 = 24J
Net force in x direction= 3 N
3N = 25*cos(40°) + Fx - 38.22
Fx= 3+38.22 - 25*0.766 N
Fx= 41.22 - 19.15
Fx= 22.05 N
Another Force applied in x direction is 22.05 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.