A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1377869 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 55.0m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 35? above horizontal with a speed of 55.0m/s . The ball and bat are in contact for 1.75ms
Part A
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
Part B
Find the vertical component of the average force on the ball.
Express your answer using two significant figures.
Fx = NExplanation / Answer
Part A
the horizontal component of the average force on the ball is
Fx= -m*(v1+v2 cos(theta)) /t
Fx= -0.145* ( 55+55 cos(35))/ 1.75*10-3
Fx= -8290 N ( to the left)
Part B
the vertical component of the average force on the ball is
Fy= m*(v2sin(theta))/t
Fy= 0.145* ( 55 Sin(35))/ 1.75*10-3
Fy= 2613.86 N ( Upwards)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.