A 50g ball is fired horizontally with initial speed v 0toward a 100g ball that i
ID: 1379264 • Letter: A
Question
A 50g ball is fired horizontally with initial speed v0toward a 100g ball that is hanging motionless from a 1.1m -long string. The balls undergo a head-on, perfectly elastic collision, after which the 100g ball swings out to a maximum angle ?max = 52?.
Part A
What was v0?
A 50g ball is fired horizontally with initial speed v0toward a 100g ball that is hanging motionless from a 1.1m -long string. The balls undergo a head-on, perfectly elastic collision, after which the 100g ball swings out to a maximum angle ?max = 52?.
Part A
What was v0?
Explanation / Answer
By conservation of energy, if v2f = the final velocity of the 100 g ball,
1/2 m vf^2 = m g L (1 - cos 52)
Solving for vf,
vf = 2.8786 m/s
Thus, by conservation of energy and momentum on their collision (As the collision is perfectly elastic), the initial velocity of the 50 g ball is
vo = 4.3179 m/s [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.