A 500 mL saturated solution of MgCO 3 (M M = 84.3 g/mol) is reduced to 120 mL by
ID: 776330 • Letter: A
Question
A 500 mL saturated solution of MgCO3 (MM = 84.3 g/mol) is reduced to 120 mL by evaporation. What mass of solid MgCO3 is formed? Ksp = 4.0 x 10-5 for MgCO3.
EDIT: If ions can evaporate in water then the answer below is right. If not, this is how I solved the problem.
MgCO3 dissolves at a 1:1 ratio, therefore Ksp=s2 and s=Ksp1/2 (or sqrt of Ksp)
s = (4.0x10-5)1/2 = .00632 M
Using the equation M1V1=M2V2
M1 = s = 0.00632; V1 = 0.500; V2 = 0.120
Solving for M2 = 0.0263 M
Then multiply M2 by MM to get the mass.
Therefore, mass = (0.0263)(84.3) = 2.22g
Can anyone confirm this?
Explanation / Answer
V = 500 ml
Sat solution MgCO3
MW = 84.5 g/gmol
V2 = 120 ml
Mass of MgCO3 if Ksp = 4*10^-5
MgCO3 <-> Mg+2 and CO3-2
Ksp = [Mg+][CO3-]
assume S is solubility... Since Mg+ : MgCO3 and CO3- : 1 MgCO3
Ksp = S*S
Ksp = S^2
So actualy, the ksp, is the second power of the solbility
S = sqrt(KSp) = sqrt(4.0*10^-5) = 0.006324
Solubility (mol per liter) = 0.006324
Calculate total amount of moles in 500 ml
M= moles / V
0.006324 = moles / 0.5
moles = 0.003162 of MgCO3 in 500 ml
now calculate amount of soluble MgCO3 in 120 ml
M = moles/mole
0.006324 = mol / 0.12
mol = 0.0009486
IF we got previously
0.003162 in solution and then evaporate and 0.0009486 are left
solid (crystal) MgCO3 must be = 0.003162 - 0.0009486 = 0.022145 mol
but we want mass
So
m= moles * MW = 0.022145*84.4 = 1.869 grams of MgCO3 are now solids
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.