A 50.2-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 2.9 rad/
ID: 1971557 • Letter: A
Question
A 50.2-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 2.9 rad/s2. It starts from rest at t = 0, and a line drawn from the center of the disk to a point P on the rim of the disk makes an angle of 57.3° with the positive x-axis at this time.(the angular speed of the wheel at t = 2.30 s was 6.67 rad/s)
(a) Find the linear velocity and tangential acceleration of P at t = 2.30 s.
linear velocity___m/s
tangential acceleration___m/s^2
b) Find the position of P (in degrees, with respect to the positive x-axis) at t = 2.30s.
Explanation / Answer
a) = o + t = 0+2.9*2.3 = 6.67 rad/s
linear velocity = v = r = (0.502/2) * 6.67 = 1.67 m/s
tangential acceleration = v2/r = 1.67*1.67/0.251 = 11.16 m/s2
b) -o = ot+0.5*t2 = 0.5*2.9*2.3*2.3 = 7.6705 rad = 879.42o => = 936.72
=> position of P = 936.72-n*360 = 216.72o from positive x-axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.