A 50.4 g block of copper whosetemperature is 400 K is placed in aninsulating box
ID: 1762679 • Letter: A
Question
A 50.4 g block of copper whosetemperature is 400 K is placed in aninsulating box with a 160 g block oflead whose temperature is 200 K. (Usethe data of Table 18-3.) (a) What is the equilibrium temperature of thetwo-block system?1 K
(b) What is the change in the internal energy of the system betweenthe initial state and the equilibrium state?
2 J
(c) What is the change in the entropy of the system? (a) What is the equilibrium temperature of thetwo-block system?
1 K
(b) What is the change in the internal energy of the system betweenthe initial state and the equilibrium state?
2 J
(c) What is the change in the entropy of the system?
Explanation / Answer
mass of copper M = 50.4 g initial temp of copper t = 400 K Mass of lead m = 160 g initial temp of lead t ' = 200 K Specific heat of copper C = 0.386 J / g K Specific heat of lead c = 0.128 J / g K heat lost by copper = heat gain by lead MC (400-T ) = mc ( T -200) 19.4544( 400-T ) =20.48 ( T -200) 400-T = 1.0527 ( T -200) = 1.0527 T - 210.54 2.0527 T =610.54 T = 297.43 K Equilibrium temperature T = 297.43 K Change in entropy of the system = 0 Since it is insulating i.e., the process is adiabaticRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.