A 50.0 kg child stands at the rim of a merry-go-round of radius 2.40 m, rotating
ID: 2215671 • Letter: A
Question
A 50.0 kg child stands at the rim of a merry-go-round of radius 2.40 m, rotating with an angular speed of 3.25 rad/s. (a) What is the child's centripetal acceleration? . Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s2 (b) What is the minimum force between her feet and the floor of the carousel that is required to keep her in the circular path? . Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N (c) What minimum coefficient of static friction is required? .Explanation / Answer
a) child's centripetal acceleration=w^2r=3.25^2*2.4=25.35 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,b)minimum force between her feet and the floor of the carousel that is required to keep her in the circular path=mw^2r=1267.5 N,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,c) us*mg=mw^2r,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,us=minimum coefficient of static friction is required=2.584
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.