The figure shows a uniform, 3.0-T magnetic field that is normal to the plane of
ID: 1379333 • Letter: T
Question
The figure shows a uniform, 3.0-T magnetic field that is normal to the plane of a conducting, circular loop with a resistance of R=3.07?and a radius of 0.024 m. The magnetic field is directed out of the paper as shown.
(a) What is the magnitude of the average induced emf in the loop if the magnitude of the magnetic field is doubled in 0.1 s? _____ mV
(b) What is the average current around the loop when the magnitude of the magnetic field is doubled? Make sure you specify the direction of the current.
___ mA
(c) What is the power (the rate in which energy) is dissipated in the loop?
___ ?W
Explanation / Answer
as we know emf induced=A*dB/dt
where A=area of the loop=pi*0.024^2=1.81*10^(-3) m^2
B=magnetic field
hence average emf induced=area*change in magnetic field/time duration
=1.81*10^(-3)*(3*2-3)/0.1=0.0543 V=54.3 mV
b) current value=emf/ressitance=17.68 mA
as we know that this current will oppose the mangetic field that has created it,
current direction will be clockwise in direction.
c)power=current^2*resistance=0.96 mW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.