A solenoid has 750 turns, a length of 15.0 cm, and a radius of 2.00 cm. It is co
ID: 1380936 • Letter: A
Question
A solenoid has 750 turns, a length of 15.0 cm, and a radius of 2.00 cm. It is connected to a 10.0- Ohm resistor. A student exposes the solenoid to a magnetic field of 3.45 Times 10-4 T that points directly into the solenoid from the student's perspective. The student then increases the magnetic field to 5.25 Times 10-4 T at a steady rate over 1.25 s. What is the maximum current induced in the solenoid while the magnetic field is increasing? From the student's perspective, what is the direction of the induced current? How long does it take for the current to reach 95.0% of its maximum value? What is the maximum energy stored in the solenoid?Explanation / Answer
first find out induced emf
flux=B.A
e=-d(psi)/dt
=-Nd(pi)/dt
=-NAdB/dt
=750*3.14*4*10-4*(5.25-3.45)*10-4/1.25
=0.1356mV
I=0.1356/10
=0.013mA
C)
for this part find inductance
L=mu*N2A/L
generally it looks like RL circuit
I=I0(1-exp(-Rt/L)
I=0.95I0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.