Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solar thermal engine operating between 20 degrees celsius and 200 degrees cels

ID: 2993117 • Letter: A

Question

A solar thermal engine operating between 20 degrees celsius and 200 degrees celsius has efficiency equal to one-half of the Carnot efficiency. This engine needs to provide 5 kW power to drive a water pump. If the collector can absorb 50 percent of the solar insolation falling on the collector surface, determine the required area of the solar collector for a location where the averaged solar insolation is 800 W/m2

Explanation / Answer

Carnot efficiency = 1- 293 / 473 = .38 efficiency = .5 * .38 = .19 efficiency = w/Qh => Qh= 5000/.19 = 26315.78 energy received = 2 * 26315.78 = 52631.57j A = 52631.57 / 800 = 65.78 m^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote