A solar cell generates a potential difference of 0.10 V when a 500 resistor is c
ID: 2004496 • Letter: A
Question
A solar cell generates a potential difference of 0.10 V when a 500 resistor is connected across it, and a potential difference of 0.15 V when a 1000 resistor is substituted.(a) What is the internal resistance of the solar cell?
_____ohms
(b) What is the emf of the solar cell?
_____V
(c) The area of the cell is 2.0 cm2, and the rate per unit area at which it receives energy from light is 2.0 mW/cm2. What is the efficiency of the cell for converting the light energy to thermal energy in the 1000 external resistor?
_____%
Explanation / Answer
consider the emf of solar cell be and the output voltage be V . thus V = - i r = - ( V / R ) r potential difference of 0.10 V when a 500 resistor is connected across the solar cell 0.1 V = - ( 0.1 V / 500 ) r .......(1) potential difference of 0.15 V when a 1000 resistor is connected across the solar cell 0.15 V = - ( 0.15 V / 1000 ) r ..........(2) on solveing equations (1) and (2) a) internal resistance r = 1000 b) emf of the solarcell is = 0.3 V c) received energy from light is P received = 2.0 mW/cm2 = ( 2.0 mW/cm2 ) ( 2 cm 2 ) = 4 mW efficiency of the cell for converting the light energy to thermal energy in the 1000 external resistor = ( 0.15)2 / 1000 * 4*10-3 W = 5.625*10-3 = 0.562 % = ( 2.0 mW/cm2 ) ( 2 cm 2 ) = 4 mW efficiency of the cell for converting the light energy to thermal energy in the 1000 external resistor = ( 0.15)2 / 1000 * 4*10-3 W = 5.625*10-3 = 0.562 %Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.