A glass marble is dropped down an elevator shaft and hits a thick glass plate on
ID: 1380975 • Letter: A
Question
A glass marble is dropped down an elevator shaft and hits a thick glass plate on top of an elevator that is descending at a speed of 2.60 m/s. The marble hits the glass plate 6.0 m below the point from which it was dropped. If the collision is elastic, how high will the marble rise, relative to the point from which it was dropped? A glass marble is dropped down an elevator shaft and hits a thick glass plate on top of an elevator that is descending at a speed of 2.60 m/s. The marble hits the glass plate 6.0 m below the point from which it was dropped. If the collision is elastic, how high will the marble rise, relative to the point from which it was dropped?Explanation / Answer
the point of impact have potential energy = 0,
which would make the top of the fall have a
PE =mgh=m*9.8*6=58.8m
58.8m = 0.5mv^2.
v=10.84m/s
relative velocity=10.84-2.6
=8.24m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.