A girl throw a rock horizontally with a velocity of 10m/s form abridge. It falls
ID: 1662771 • Letter: A
Question
A girl throw a rock horizontally with a velocity of 10m/s form abridge. It falls 20 metres to the water below how far does the rocktravel horizontally before striking the water.I did this : V=10m/s d=20 metres
10m/s/9.80=1.020408s
for the distance I did this : (10m/s)(1.020408s)=10m
please let me no if this was done right and let me no where Iwent wrong.....
I did this : V=10m/s d=20 metres
10m/s/9.80=1.020408s
for the distance I did this : (10m/s)(1.020408s)=10m
please let me no if this was done right and let me no where Iwent wrong.....
Explanation / Answer
S=4.9t2 (S= distance drop t= time todrop) 20=4.9t2 sqrt(20/4.9)=2.02=tThen the next part you did right t*h = x (t= timeh= horizontally speed x= horizontally distancetraveled) 2.02*10=20.2 meters sqrt(20/4.9)=2.02=t
Then the next part you did right t*h = x (t= timeh= horizontally speed x= horizontally distancetraveled) 2.02*10=20.2 meters
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.