How much work is done by an applied force that moves two charges of 7.6 mu C tha
ID: 1380997 • Letter: H
Question
How much work is done by an applied force that moves two charges of 7.6 mu C that are initially very far apart to a distance of 4.6 cm apart? The nucleus of a helium atom contains two protons that are approximately 2.00 fm apart. How much work must be done by an external agent to bring the two protons from an infinite separation to a separation of 2.00 fm? Give your answer in scientific notation. How much work does it take for an external force to set up the arrangement of charged objects in the diagram on the corners of a right triangle when the three objects are initially very far away from each other?Explanation / Answer
apply Work Done W = Kq1q2/r
where K is constant = 9e9
q1 and q2 are the charges
and r is the distance between them
so
W = 9e9 * 7.6 e -6 * 7.6e -6 /(0.046)
W = 11.3 Joules
------------------------------
W = Kq1q2/r
here q1 = q2 = charge of proton = 1.6 e-19 C
so
W = 9e9 * 1.6 e-19 *1.6 e-19 /(2 e-15)
W = 1.152 e-13 J
-----------------------------
net Work Done W = total PE
W = U12 + U23 +U13
so
W = Kq1q2/r1 + kq2q3/r2 + K q1q3/r3
here r1 = 0.12 m
r2 = 0.16 m
r3 = sqrt(0.12^2 +0.16^2) = 0.04 m
so
W =-(9e9 * 5.6 e-6 * 6.1 e -6/0.12) + (9e9 * 6.1 e-6 * 3.6 e-6/0.16) + (9e9 * 5.6 e-6 * 3.6 e-6 /0.04)
W = -3.797 + 4.536
W = 0.739 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.