A neutral metal rod of length 52 cm falls toward the Earth. The rod is horizonta
ID: 1381216 • Letter: A
Question
A neutral metal rod of length 52 cm falls toward the Earth. The rod is horizontal and oriented east-west. At a moment when the rod's speed is 3 m/s, approximately how many excess electrons are at the negative end of the rod. (Take the Earth's magnetic field to be 2*10^-5 T).
A neutral metal rod of length 52 cm falls toward the Earth. The rod is horizontal and oriented east-west. At a moment when the rod's speed is 3 m/s, approximately how many excess electrons are at the negative end of the rod. (Take the Earth's magnetic field to be 2*10^-5 T).Explanation / Answer
Emf induced in rod e = BVL
e = 2*10^-5 *3 *0.52
e = 3.12*10^-5 volt
now if electric field is E then
qE = kq^2 / L^2
qe/L = Kq^2/L^2
q = Le/K = (0.52x3.12*10^-5)/9x10^9
q = 1.8x10^-15 C
number of electron n = q/1.6x10^-19
n = 1.125x10^4 electrons
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.