Two radio antennas separated by d = 272 m, as shown in the figure below, simulta
ID: 1381907 • Letter: T
Question
Two radio antennas separated by d = 272 m, as shown in the figure below, simultaneously broadcast identical signals at the same wavelength. A car travels due north along a straight line at position
x = 1,200 m
from the center point between the antennas, and its radio receives the signals. Hint: Do not use the small-angle approximation in this problem.
(a) If the car is at the position of the third maximum after that at point O when it has traveled a distance of y = 400 m northward, what is the wavelength of the signals?
(b) How much farther must the car travel to encounter the next minimum in reception?
Explanation / Answer
a)
tan = 400/1200 = 1/3
theta = 18.44 degrees
lambda = d*sin theta/2 =(272*sin 18.44)/2 = 43.02 m
b)
sin(theta) = 5*43.02/2*272 = 0.3954
theta = 23.29 degrees
ymin = 1200*tan 23.29 = 516.55 m
additional distance = 516.55 - 400 = 116.55 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.