Two radio antennas separated by d = 271 m, as shown in the figure below, simulta
ID: 1304395 • Letter: T
Question
Two radio antennas separated by d = 271 m, as shown in the figure below, simultaneously transmit identical signals of the same wavelength. A radio in a car traveling due north receives the signals.
(a) If the car is at the position of the third maximum, what is the wavelength of the signals?
(b) How much farther must the car travel to encounter the next minimum in reception? (Hint: Determine the path difference between the two signals at the two locations of the car.)
Your response differs from the correct answer by more than 100%. m
Explanation / Answer
a.)tan(theta)=400/1000
So theta=21.8
d*sin(theta)=m*lambda
m=4
lambda=d*sin(theta)/4=271*sin(21.8)/4= 25.160 m
b.) d sin(theta) = (m + 1/2 ) *lambda
m=4
d*sin(theta)=9*lambda/2
sin(theta)=9*lambda/2d=9*25.160/(2*271)= 0.4178
So theta(min)=24.7
tan(theta)=y(min)/1000
So y(min)=tan(24.7)*1000= 459.9 m
So, the car will have to move additional 459.9 - 400 = 59.9 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.